На рік молодша від незалежної України….
Історія – свідок минулого, світло істини, жива пам’ять .
Історія – життя пам’яті.
Історія – це свідок часу, учитель життя…
Цицерон
Ліцей ім. Михайла Драгоманова відомий не тільки в Україні, а й за її межами.
Свій шлях ліцей розпочав в жовтні 1992 р. під назвою “Гімназія національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова”.
Їй в 2022 році виповнилось 30 років.
Ви запитаєте: чим так приваблює батьків і дітей цей навчальний заклад?
Гімназія… Це оптимальне поєднання традиційної педагогіки й інноваційної сучасної методики.
Її мета – виховувати інтелектуальну особистість, здатну до безперервного розвитку, що є потребою часу…
Гімназія… Це оптимальні умови для всебічного розвитку здібних учнів…
Висококваліфіковані вчителі, які відкривають дитячі серця і просто захоплені у свою справу…
Цікаво було б простежити історію створення і розвитку гімназії. Адже за такий довгий час багато чого змінилося.
Свій шлях гімназія Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова розпочала в жовтні 1992 року.
На рік молодша від незалежної України …
Створювали ж цей навчальний заклад за ініціативою Вченої Ради університету насамперед як дослідницький полігон для апробації нових методик викладання та шкільних підручників.
На вченій раді затверджували концепцію, статут, а заняття стартували лише у жовтні…
Як заклад сучасного інноваційного типу гімназія започаткувала своє існування 23 жовтня 1992 року за сприяння Відділу освіти Радянського району м.Києва та Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова. Вона є структурним підрозділом університету на правах факультету.
Спершу навчання проводилося в аудиторіях приміщення історичного факультету НПУ на вулиці Освіти, 6.
Тоді набрали одну паралель восьмикласників.
Ми росли разом з нашими дітьми, – пригадує директор гімназії Світлана Олександрівна. Адже були однією з перших українських гімназій . На мали спеціальних навчальних планів, програм, досвіду. Та хотіли, щоб наші учні були найкращими, тож наполегливо працювали. Починали справу п’ять вчителів – сумісників, а тепер у штаті 34 педагоги.
Тодішнім гімназистам доводилося навчатися пліч-о-пліч зі студентами. Нелегко було учням влитися після шкільних буднів в академічне життя гімназії, яке вирувало поруч зі студентством .
Заняття тут проводилися парами. А навчальний розклад й понині складений парами. Вже у восьмому класі гімназисти знали, що таке семінар, колоквіум, уміли складати конспекти. Організація навчального процесу гімназії була схожа за системою вищих навчальних закладів. Паралелі класів називалися курсами, класи – групами. Відтак за кілька років навчання у гімназії учні були готові для навчання у ВНЗ, без адаптації.
В основу організації навчального процесу було покладено розроблену в самій гімназії Концепцію підготовки нової генерації педагогічних кадрів, що спрямована на формування національної інтелігенції.
Відповідно до Статуту в гімназії здобували загальну (але не ’’посередню’’!) освіту учні 8-11 класів за двома напрямками: гуманітарним і природничо-математичним. А професор В.П.Пастухов став ініціатором створення ще й правознавчого класу.
Вітчизняні та зарубіжні методики викладання, які широко застосовували і застосовують досвідчені наставники, сприяють розвитку особистості учнів. Мислити оригінально, шукати нове у, здавалось би, звичайних речах, ефективно спілкуватися з людьми – всьому цьому можна навчити тільки нетривіально підходити до процесу спілкування вчителя з учнями.
З метою глибокого оволодіння учнями рідною мовою було введено спеціальні курси «Новий український правопис», « Українознавство» , « Риторика», « Стилістика», « Культура мовлення»
У квітні 1992 року навчальний заклад уклав угоду про співробітництво з Американським Корпусом Миру. Щоліта вихованці гімназії проходили стажування на базі цієї авторитетної міжнародної організації, вдосконалюючи свою розмовну англійську. Понад ста учнів мають сертифікати про закінчення навчально-практичного курсу англійської.
У 2002 році гімназія відсвяткувала новосілля. Переїхала у нове приміщення , за адресою б-р Шевченка 56-а . Для вчителів та гімназистів це був справжній подарунок. Але нову споруду треба було переобладнати. Початок ремонтних робіт ліг на плечі батьків та вчителів. Згодом підключилася Шевченківська районна рада в м. Києві. І працівників прислали, й коштами допомогли.
Поки будівельники дофарбовували фасад, учителі разом з гімназистами мили вікна , розставляли парти. І нам вдалося розпочати новий навчальний рік у новому приміщенні.
З 2007 року у нашу сім’ю влилися семикласники, а з 2014 року п’ятикласники.
« Хочу, щоб наша гімназія мала своє приміщення, бібліотеку, була незалежна, але підтримувала зв’язки з інститутом, щоб було багато факультативів і тоді усі учні в нас стануть перспективними. А гімназія стане престижним учбовим закладом. Чого я їй від душі бажаю…» – мріяли перші гімназисти.
З червня 2024 р. гімназія НПУ ім. М.П. Драгоманова змінила назву на “Ліцей ім. Михайла Драгоманова”.
Нині ліцей є одним з найпрестижніших навчальних закладів в Україні. Дружний її педколектив вибрав правильні орієнтири. Від часу заснування закладу і до сьогодення тут залишаються високі вимоги щодо надання якісної освіти учням. За цим стоїть нелегка праця яскравих і творчих особистостей викладачів ліцею.
І тому хай зоріє на її шляху успіх…